Profilaktyka

Profilaktyka

Profilaktyka przed WZW różni się w zależności od tego, o jakim typie choroby mówimy. Trzeba jednak pamiętać o pewnych podstawowych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu różnych chorób, nie tylko WZW.

Jak zarobić na blogu obsługujemy projekty obcojęzyczne obsługa projektów obcojęzycznych obsługujemy projekty

Częste mycie rąk pozwala uniknąć wielu chorób przenoszonych drogą pokarmową. Na rękach znajduje się mnóstwo wirusów, z których możemy nie zdawać sobie sprawy.

Czasem jednak nawet to nie wystarczy, jak na przykład w przypadku wirusa HAV. Jako że w krajach, gdzie ryzyko zakażenia wirusem jest największe, nawet woda jest zakażona, jedynym sposobem na uniknięcie choroby jest szczepienie przed podróżą.

Szczepionka jednak wystarcza na 10 lat, dlatego nie należy obniżać czujności, jeśli się zaszczepiliśmy, ale było to raz, dawno temu. Podobnie należy postępować przed wyruszeniem w podróż do krajów, gdzie występuje wirus HEV.

Odpowiednie zasady higieny jednak nie mają znaczenia przy zakażeniach wirusami HBV, HCV i HDV. Przy nich, należy zachować ostrożność przy przekłuwaniu skóry, gdyż już jedna zakażona kropla krwi wystarczy, by zachorować.

Powinno więc się uważać korzystając z usług fryzjera, tatuażysty, a nawet lekarza, gdyż służba zdrowia jest jednym z najczęstszych winowajców w przenoszeniu tych wirusów. Na wirus HBV można skutecznie uodpornić się na całe życie korzystając ze szczepień oferowanych w trzech dawkach.

Obecnie szczepienia przeciw HBV należą do obowiązkowych szczepień i są zazwyczaj wykonywane zaraz po narodzeniu dziecka. Jest również możliwość zaszczepienia w wieku dorosłym, jednak biorąc pod uwagę, jak silnie zakaźny jest wirus HBV, powinno się na niego uodpornić jak najprędzej.

Mimo że na wirusa HDV nie ma szczepionki, jego istnienie zależy od obecności wirusa HBV w organizmie, więc szczepionka na HBV uodporni nas również na HDV. Niestety, nie ma żadnej skutecznej szczepionki na wirusa HCV. Jeśli jednak po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów udać się do lekarza i wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, da się ją wyleczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *