Przychodzi taki czas, kiedy musimy zatrudnić nowego pracownika. Powodem takiej sytuacji może być prężny rozwój firmy i fakt, że zespół, którym dysponowaliśmy do tej pory, nie jest w stanie się wszystkim zająć. Ale może też być tak, że jakiś pracownik odszedł z firmy i na jego miejsce poszukujemy nowej osoby. Jakie by nie były powody, fakt że potrzebujemy nowego pracownika sprawia, że musimy porównać różnych kandydatów, aby wybrać tego najlepszego.

To właśnie powoduje, że wielu ludzi zastanawia się jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, tak aby mieć pewność, że zatrudnimy tego najlepszego kandydata, który nie tylko sam sporo wniesie do naszej firmy, ale również dla siebie, będzie w stanie wiele z niej wyciągnąć. Dlatego też warto sprawdzić jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, aby mieć pewność, że zrobimy to w komfortowy sposób, zarówno dla siebie, jak i dla kandydata, a jednocześnie uzyskamy wszystkie najważniejsze informacje.

Czy zastanawialiśmy się jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?

Jeśli sami odpowiadamy za przyjmowanie nowych kandydatów, to z pewnością zastanawiamy się jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną, aby mieć pewność, że możliwie najlepiej poznamy kandydatów i łatwiej będzie nam wybrać tego, który powinien dołączyć do naszego zespołu. Warto wówczas pamiętać, że na samym początku powinniśmy się dobrze przygotować do takiej rozmowy, a to będzie oznaczało, dokładne wczytanie się w dokumenty, tak aby poznać umiejętności danego kandydata i na tej podstawie przygotować odpowiedni plan rozmowy.

Dodatkowo jeśli zastanawiamy się jak prowadzić rozmowę kwalifikacyjną, to warto pamiętać, że kandydaci na początku mogą być mocno zestresowani, a to oznacza, że powinniśmy pozwolić im się rozluźnić, zaczynając swobodną rozmowę, zanim przejdziemy do omawiania spraw związanych z firmą i miejscem, które dany kandydat miałby w niej zająć. Jeśli chodzi o to jak powinna wyglądać taka rozmowa kwalifikacyjna porady możemy uzyskać od bardziej doświadczonych osób, a wówczas może się okazać, że niezwykle ważne będzie to, abyśmy dokładnie słuchali kandydata, abyśmy pozwalali mu się swobodnie wypowiedzieć. Pamiętać musimy, że podczas takiej rozmowy mamy poznać kandydata, a będzie to możliwe tylko wówczas, gdy damy mu możliwość wypowiedzenia się.

Jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną warto się zastanowić

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że takie spotkanie jest stresujące dla obydwóch stron, dlatego też, jeśli zastanawiamy się jak poprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, to warto pamiętać o tym, że powinniśmy zadbać o odpowiedni nastrój takiej rozmowy.

Nie zaszkodzi jeśli zaproponujemy kawę czy herbatę, postawimy ciastka, porozmawiamy chwilę o mniej ważnych kwestiach. Ale warto także pamiętać o tym, że choć to głównie kandydat ma mówić, choć to o nim powinniśmy się jak najwięcej dowiedzieć, to też powinniśmy powiedzieć o działaniu firmy, o tym do czego ona dąży i czego oczekujemy. Szukając odpowiedzi na pytanie jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, z pewnością trafimy również na sugestię, aby zapisywać co ważniejsze odpowiedzi, jak również powinniśmy dać kandydatowi możliwość zadawania pytań. Jeśli znamy na nie odpowiedzi, to powinniśmy ich udzielić od razu, jeśli nie, powinniśmy na nie odpisać w późniejszym czasie.

Ważne jest również to, aby przeprowadzając taką rozmowę kwalifikacyjną się nie spieszyć, aby dać sobie na nią odpowiednio dużo czasu, no i pamiętajmy, aby bez względu na jej wynik, oddzwonić do kandydata z informacją, bo tego wymagałaby zwykła, ludzka przyzwoitość.