Sprawna i efektywna praca w przedsiębiorstwie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest odpowiednio wykwalifikowana kadra pracownicza. Składa się na nią wiedza, doświadczenie i umiejętności pracowników każdego szczebla. Czasem nawet i to może okazać się niewystarczające. W szczególności dotyczy to przypadku, gdy jedna osoba musi koordynować kilka projektów bądź gdy są one bardzo złożone. Niejednokrotnie od firmy wymagana jest szybka realizacja danego zamówienia. Z tego powodu właściwa organizacja znacznie usprawnia wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań. Obecnie praca człowieka wspomagana jest przez odpowiednie oprogramowanie. Dlaczego są one tak ważne? Dzięki nim możliwe jest łatwiejsze koordynowanie poszczególnych projektów, przez co mogą być one ukończone w planowanym czasie. Prawidłowo wdrożone oprogramowanie to także wiele innych zalet dla przedsiębiorstwa.
Jest to m.in. ułatwiona kontrola zadań bądź budżetu przeznaczonego na ich realizację. Konsekwencją tego jest sprawniejsza wymiana informacji, co jest szczególnie istotne w przypadku firm, które posiadają kilka oddziałów. Do wyboru są bardzo zróżnicowane systemy wspomagające zarządzanie projektami. Wybór konkretnego z nich uzależniony jest od kilku czynników. Jednym z nich jest wielkość projektu oraz liczba jego uczestników. To są podstawowe kwestie, które należy mieć na uwadze decydując się wdrożyć oprogramowanie. Dzięki takiemu systemowi wszyscy uczestnicy projektu mają możliwość czynnie brać udział w poszczególnych zadaniach i uzyskiwać bieżące informacje odnośnie najważniejszych aspektów swojej pracy. Jedną z najważniejszych cech systemów zarządzania projektami jest wyeliminowanie większości procedur biurokratycznych.
Osoby odpowiadające za realizację projektu nie muszą już przeznaczać wiele czasu na kontrolę realizacji poszczególnych zadań. Przy wyborze oprogramowania warto zwrócić uwagę na to, czy jest ono dostępne przez Internet. Dzięki temu komunikacja i wymiana informacji przez uczestników projektu staje się o wiele łatwiejsza. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian do projektu powoduje, że wszystkie osoby upoważnione mają natychmiastowy wgląd do tych modyfikacji. Dla osoby zarządzającej jest to spore ułatwienie, ponieważ nie musi każdego z osobna informować o zmianach. Jakie są zatem korzyści z wdrożenia oprogramowania umożliwiającego zarządzanie projektami? Przede wszystkim jest to usprawnienie pracy oraz lepsza jej organizacja. Do zalet na pewno trzeba wliczyć szybki przepływ informacji pomiędzy uczestnikami projektu. Niejednokrotnie odbywa się on w czasie rzeczywistym. Dzięki oprogramowaniu może w przejrzysty i zrozumiały sposób rozplanować podział wszystkich obowiązków. Ponadto istnieje możliwość bieżącej kontroli nad środkami finansowymi, które przeznaczone zostały na realizację konkretnych zadań.
Tego rodzaju oprogramowania często wdrażane są w dużych przedsiębiorstwach oraz w korporacjach. Jednak z możliwości programów korzystają także i mniejsze firmy.