Znaczenie rynku mieszkaniowego w każdym kraju jest bardzo duże. Warto mieć to na uwadze, podejmując decyzję o zainwestowaniu w nieruchomość. Czasami osoby posiadające pewną sumę gotówki są gotowe przeznaczyć ją na zakupienie jakiegoś gruntu czy istniejącego obiektu budowlanego. Jeśli trzeba szukać opcji z największym prawdopodobieństwem odnotowania zysku, optymalne rozwiązanie to mieszkanie. Nawet kawalerka może stanowić świetną opcję, ponieważ jej wynajęcie oznacza dla właściciela regularny dochód.

W tym kontekście warto zdecydować się na rozwiązanie, dzięki któremu perspektywa zysku jest realna, a nakłady inwestycyjne nie będą zbyt duże. Jeżeli do wyboru jest kawalerka lub mieszkanie z większą liczbą pokoi w dużym mieście, to jest jasne, że większe są szanse na okazyjny zakup mniejszego mieszkania. Miejmy jednak na uwadze, że znaczenie kluczowe ma metraż. Jeśli trafi się kawalerka z naprawdę sporym metrażem, ma prawo kosztować więcej niż mniejsze mieszkanie dwuizbowe. To jedno.

Kwestia druga jest związana z aktualnym statusem kupowanej nieruchomości. Czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy może z wtórnego? Na czym polega różnica pomiędzy dwiema ewentualnościami? Specyfika mieszkań z rynków pierwotnego i wtórnego Mieszkanie kupowane na rynku pierwotnym jest mieszkaniem nowym, które dopiero zostało oddane do użytku i nikt inny w nim wcześniej nie mieszkał. Bywa, że lokale takie są określane mianem deweloperskich. Inwestycja w nie ma czasami charakter subskrypcji. Oznacza to, że umowa na zakup lokalu zostaje podpisana jeszcze zanim on fizycznie powstał.

Z reguły wiąże się z tym niższa cena. Działają tak w zasadzie wszystkie firmy deweloperskie, szczególnie w odniesieniu do swoich topowych inwestycji, takich jak „flagowe” osiedla. Widać to najwyraźniej na przykładzie sporych miast. Zwykle mieszkanie z rynku pierwotnego ma swoją cenę za metr kwadratowy, jaka bywa zaliczana do wysokich. Miejmy przy tym na uwadze fakt, że całkiem często lokale te wymagają jeszcze sporych nakładów finansowych.

odbieramy mieszkania od dewelopera odbiór mieszkania od dewelopera poznań w poznaniu odbieramy mieszkania fachowo

Wykonania instalacji, zaaranżowania pomieszczeń, kupna wszelkich sprzętów i umeblowania. To potrafi pochłonąć naprawdę spore środki, dlatego trzeba mieć to na uwadze, dokonując zakupu. W takich sytuacjach niezłym rozwiązaniem może być nabycie mieszkania z rynku wtórnego, a więc takiego, które miało dotąd co najmniej jednego właściciela i było już zamieszkane. Zdarza się, że takie lokale są w świetnym stanie użytkowym i są w niemałym stopniu komfortowo urządzone. Bywa, że sprzedający zbywa je razem z wyposażeniem – meblami, sprzętem AGD i RTV, który nadal może posłużyć nowym właścicielom.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Część nabywców z pewnością będzie chciała zaaranżować wszystko po swojemu, ale zastane wyposażenie może być dla niektórych kuszącą perspektywą. Plusem mieszkań z rynku pierwotnego jest zdecydowanie większa wiedza o ich stanie technicznym i ogólnej jakości wykonania konkretnego obiektu budowlanego.